Pagid S8083 RSC 1 Front Brake Pads for Ferrari Enzo / F430 - S8083C01001
SKU:
S8083RSC1
Shipping:
Calculated at Checkout
Description
Race and track day compound for all known types of ceramic brake discs.
  • MEDIUM FRICTION COEFFICIENT
  • GOOD ALL ROUND PERFORMANCE CHARACTERISTICS
  • DISC FRIENDLY
  • Size:
    Pad Length: 189.7 mm
    Pad Width: 100.0 mm
    Pad Thickness: 17.0 mm
    Pad Shape Number:
    8083
    Pad Compound:
    RSC 1
    This item will fit the following Vehicles:
    Ferrari 360 Challenge Stradale [ceramic brakes] (03 - 05)
    Ferrari Enzo [ceramic brakes] (02 - 04)
    Ferrari F430 [ceramic brakes] (05 - 10)
    Suitable for Brake Calipers:
    Brembo M6 in combination with 76mm radial disc swept depth